Mutta kuitenkin sillä 5-vuoden takuulla joka on kova juttu. Nyt kun vielä tulis faktat tiskiin takuun sisällöstä ja sen ehdoista.
Yks liike lupasi vain 24kk takkuun. Ei ollu kuulema kuullukhaan 5 vuen takkuusta. Tästä on noin kuukausi aikaa
Ainakin kaikkiin tällä hetkellä kauppiaille toimitettaviin 25 vuosimallisiin laitteisiin tulee 5 vuoden takuu. Sitä en osaa sanoa onko jo viime talvena kauppiaille saapuneissa laitteissa 5 vai 2 vuoden takuu..
Sattumaa tai ei, pidentyneen takuun ajoituksen kanssa. Halvimmat -25 858 Catin hinnat alkaa Tarvikkeen sivuilla reilusta 17t€. -26 858 mallit taas alkaa reilusta 22t€. Takuun pidentäminen maksaa ilman tarkempaa perehtymistä asiaan yhteensä ~5000€ ja vuositasolle jää noin 1700€. Reittikelkkailijalle tuo 5000km iso huolto tulee kyllä valitettavan nopsaa vastaan. Innokkaille reittiajajille se kerkiää tulla useammin, kuin kerran täyteen 5v aikana. Vuorikelkalla kerkiää ehkä nippanappa harrastaa ilman mäntäjumppaa, jos kuskaa ahkerasti siirtymät autolla ja nautiskelee vain umpisia. Siinä rääkissä tosin olisi enemmän suotavaa vaihtaa männät tiheämmin, kuin reittiajoilla. Ei oikeen käy järkeen reittipenan kannalta. Mitähän mäntähuolto maksaa marmorilla? Hihna ei sinänsä ole "ylimääräinen" kulu ja muutenkin huollon tarve todella vähäinen 2-tahdissa ja vieläpä ilman ketjuöljyjä. Perus huollot saa kiittämällä kohteliaasti, kun ei edes nesteitä vaihdella?
No joo aika karuja lukuja näin reittipenan silmin. Viime talvena en olis ihan männänvaihtoon joutunu mutta muuten tuolla kaavalla joka ikinen talvi viimeisen vuosikymmenen aikana. Erikoisia takuuehtoja jenkkkimerkeillä kun artistin laskuun rassataan.
Ei noissa pitkissä takuissa ole mitään järkeä. Ensin pistetään pitkä takuu, nostetaan hintaa 5k€ joka laitteelle, sitten tehdään takuuehdot, jossa varmuuden vuoksi pitää vaihtaa männät ( oma arvaus on, että se mäntäremppa maksaa asiakkaalle noin 2k€). Valmistajat sitten ihmettelevät, että mikähän kumma homma se on kun ei kauppa käy kelkoissa. No oisko pikkaisen hintataso karannut normaali kuluttajan yläpuolelle. Tämä on myös ihan helposti todettavissa. Esimerkkinä 2008 vuoden Tekniikan maailman testistä hinnat. esimerkiksi Polaris 700 Dragon 11990€ ja Lynx Rave 800 Powertek 13990€. Rahanarvokertoimen muuntimella muutettuna nykyhinnoiksi Polariksen hinta olisi noin 16400€ ja Lynxin noin 19000€. No nykyhinnastossa Polariksen 650 XCR 20790€ ja Lynxin 800 Rave RE 22220€. Eli Polleen on "ylimääräistä" hintanousua tullut 6390€ ja Lynxiin 3220€. Kun hinnat ei normaali kuluttajalle ennenkään olleet halpoja niin nykyään ne ovat niin kovia, että suurin osa kuluttajista äänestää jaloillaan ja ei osta enää uutta kelkkaa.
Kieltämättä kiinnostaisi nähdä tämä 5tkm mäntien vaihtomäärittely kirjallisena kun tietääkseni viime talvena ei tuollaista vielä ollut vai mistä tälläinen info on saatu.
Itseasiassa 5 vuoden takuulla oleville ei ole tullut päivitettyä huolto ohjelmaa, niin oletan että menee samalla kun viime vuonna.
Tarvike.comilla näyttäisi olevan noita ohjaustehostimella varustettuja reittikelkkoja, mutta joko niitä on päästy näkemään Suomen reiteillä?
Ei piä hoppuilla mielenkiintoista olisi kuulla koska näitä kilpiin saa ja enemmänkin ajokilometrejä alle. Varteenotettava vaihtoehto olisi catti, mutta jos tilaa niin saako sen kilpiin tai maahan vuoden vai kahden päästä