Arctic Cat 2026

Keskustelun 'Arctic Cat' on aloittanut käyttäjä Jani Sipola, 25/4/25.

  1. ruupanen

    ruupanen Ski-Doo MXZ X-RS Competition Package

    Mutta kuitenkin sillä 5-vuoden takuulla joka on kova juttu. Nyt kun vielä tulis faktat tiskiin takuun sisällöstä ja sen ehdoista.
     
    Arwid Käkivaara tykkää tästä.
  2. Nykänen

    Nykänen Well-Known Member

    Yks liike lupasi vain 24kk takkuun. Ei ollu kuulema kuullukhaan 5 vuen takkuusta. Tästä on noin kuukausi aikaa
     
    pezq^ tykkää tästä.
  3. joni84

    joni84 Well-Known Member

    Ainakin kaikkiin tällä hetkellä kauppiaille toimitettaviin 25 vuosimallisiin laitteisiin tulee 5 vuoden takuu. Sitä en osaa sanoa onko jo viime talvena kauppiaille saapuneissa laitteissa 5 vai 2 vuoden takuu..
     
    rainbow6 ja pezq^ tykkäävät tästä.
  4. pezq^

    pezq^ Shredder & Skandic

    Onko huoltovälit millaiset 5v takuussa?
     
  5. joni84

    joni84 Well-Known Member

    250km, 1500km ja sitten vuosittain. 5000km kohdalla isompi huolto.
     
    pezq^ tykkää tästä.
  6. ruupanen

    ruupanen Ski-Doo MXZ X-RS Competition Package

    Ja isompi tarkoittaa käytännössä mitä? Pitääkö laittaa uudet männänrenkaat?
     
  7. joni84

    joni84 Well-Known Member

    Mäntien ja hihnavedon hihnan vaihto on 5000km huollossa
     
  8. FFoxi

    FFoxi Ei Racemies, vaan Acemies.

    Sattumaa tai ei, pidentyneen takuun ajoituksen kanssa. Halvimmat -25 858 Catin hinnat alkaa Tarvikkeen sivuilla reilusta 17t€. -26 858 mallit taas alkaa reilusta 22t€. Takuun pidentäminen maksaa ilman tarkempaa perehtymistä asiaan yhteensä ~5000€ ja vuositasolle jää noin 1700€.

    Reittikelkkailijalle tuo 5000km iso huolto tulee kyllä valitettavan nopsaa vastaan. Innokkaille reittiajajille se kerkiää tulla useammin, kuin kerran täyteen 5v aikana. Vuorikelkalla kerkiää ehkä nippanappa harrastaa ilman mäntäjumppaa, jos kuskaa ahkerasti siirtymät autolla ja nautiskelee vain umpisia. Siinä rääkissä tosin olisi enemmän suotavaa vaihtaa männät tiheämmin, kuin reittiajoilla. Ei oikeen käy järkeen reittipenan kannalta.

    Mitähän mäntähuolto maksaa marmorilla?

    Hihna ei sinänsä ole "ylimääräinen" kulu ja muutenkin huollon tarve todella vähäinen 2-tahdissa ja vieläpä ilman ketjuöljyjä. Perus huollot saa kiittämällä kohteliaasti, kun ei edes nesteitä vaihdella?
     
    Arwid Käkivaara ja T.F.K tykkäävät tästä.
  9. M.E.A

    M.E.A Reittipena

    No joo aika karuja lukuja näin reittipenan silmin. Viime talvena en olis ihan männänvaihtoon joutunu mutta muuten tuolla kaavalla joka ikinen talvi viimeisen vuosikymmenen aikana. Erikoisia takuuehtoja jenkkkimerkeillä kun artistin laskuun rassataan.
     
    Pistin, Arwid Käkivaara ja T.F.K tykkäävät tästä.
  10. perttuni

    perttuni Lynx Xtrim 900 ACE

    Ei noissa pitkissä takuissa ole mitään järkeä. Ensin pistetään pitkä takuu, nostetaan hintaa 5k€ joka laitteelle, sitten tehdään takuuehdot, jossa varmuuden vuoksi pitää vaihtaa männät ( oma arvaus on, että se mäntäremppa maksaa asiakkaalle noin 2k€). Valmistajat sitten ihmettelevät, että mikähän kumma homma se on kun ei kauppa käy kelkoissa. No oisko pikkaisen hintataso karannut normaali kuluttajan yläpuolelle.
    Tämä on myös ihan helposti todettavissa. Esimerkkinä 2008 vuoden Tekniikan maailman testistä hinnat. esimerkiksi Polaris 700 Dragon 11990€ ja Lynx Rave 800 Powertek 13990€. Rahanarvokertoimen muuntimella muutettuna nykyhinnoiksi Polariksen hinta olisi noin 16400€ ja Lynxin noin 19000€. No nykyhinnastossa Polariksen 650 XCR 20790€ ja Lynxin 800 Rave RE 22220€. Eli Polleen on "ylimääräistä" hintanousua tullut 6390€ ja Lynxiin 3220€. Kun hinnat ei normaali kuluttajalle ennenkään olleet halpoja niin nykyään ne ovat niin kovia, että suurin osa kuluttajista äänestää jaloillaan ja ei osta enää uutta kelkkaa.
     
    Korbimotors, Pistin, Fudge ja 5 muut tykkäävät tästä.
  11. Jaku

    Jaku Kaikki koitettu-> Lynx Brutal 850 Touring

    Kieltämättä kiinnostaisi nähdä tämä 5tkm mäntien vaihtomäärittely kirjallisena kun tietääkseni viime talvena ei tuollaista vielä ollut vai mistä tälläinen info on saatu.
     
    Arwid Käkivaara tykkää tästä.
  12. joni84

    joni84 Well-Known Member

    Samat huollot ollut jo viime vuonna
     
  13. joni84

    joni84 Well-Known Member

    Itseasiassa 5 vuoden takuulla oleville ei ole tullut päivitettyä huolto ohjelmaa, niin oletan että menee samalla kun viime vuonna.
     
    rainbow6 ja pezq^ tykkäävät tästä.
  14. Nord503

    Nord503 Well-Known Member

    Joko uusilla on ajeltu?
    Näitä oli kait tullu suomeen jo.
     
    Arwid Käkivaara tykkää tästä.
  15. Bearcat-97

    Bearcat-97 Well-Known Member

    Ei vissiin oo ajettu ku kukaan ei kommentoi mitään?
     
    Nord503 ja Arwid Käkivaara tykkäävät tästä.
  16. julli

    julli rmk

    lienee päästötodistukset vielä saamatta
     
    Arwid Käkivaara ja pezq^ tykkäävät tästä.
  17. Siloposki

    Siloposki New Member

    Tarvike.comilla näyttäisi olevan noita ohjaustehostimella varustettuja reittikelkkoja, mutta joko niitä on päästy näkemään Suomen reiteillä?
     
    Arwid Käkivaara tykkää tästä.
  18. Nord503

    Nord503 Well-Known Member

    Justii tänää sano että eivät oo vielä yhtää reittikelkkaa saanu suomeen.:)
     
    Arwid Käkivaara tykkää tästä.
  19. Markus90

    Markus90 Ski-Doo Backcountry XR-S 850 154” -24

    Ei piä hoppuilla mielenkiintoista olisi kuulla koska näitä kilpiin saa ja enemmänkin ajokilometrejä alle. Varteenotettava vaihtoehto olisi catti, mutta jos tilaa niin saako sen kilpiin tai maahan vuoden vai kahden päästä
     
  20. joni84

    joni84 Well-Known Member

    Ihan mielenkiinnosta kyselen että mikä homma tämä kun mietitään että saako kilpiin näitä?
     
    pezq^ tykkää tästä.

Suosittele tätä sivua