Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Saakohan näitä karttoja näkymään nokia 6710 navigatorissa?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Kokeile DirtVieweriä: http://www.kolumbus.fi/jarkko.isokoski/dirtviewer/fi/index.html
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Nonii nyt ois puhelimessa tuo sport trackeri miten nyt saan nuo reittikartat näykmään tuolla ohjelmalla?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mulla on 5230 navissa kans Sports Tracker ja DirtViewer enkä saa reittikarttoja näkymään kummallakaan? Mitä ohjeeksi?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ikävä kyllä mulla itsellä ei ole Nokialaista, joten en osaa neuvoa enempää. Osaako joku muu? Muutama linkki eri foorumeille joista toivottavasti on apua: http://www.matkapuhelininfo.com/f34/dirtviewer-karttaohjelma-52224/ http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?t=34742 http://www.vaell.us/keskustelu/viewtopic.php?f=17&t=656 http://www.matkaendurot.net/forum/viewtopic.php?f=19&t=18094
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ei minullakaan nokialaista Yleisesti ottaen kartaa voi katsella kännykässä (ainakin) kahdella eri tapaa. 1. Mennä kännykän selaimella osoitteeseen http://m.kelkkareitit.fi/ ja katsoa toimiiko. 2. Käyttää kännykässä jotain navigointiohjelmaa. Tällöin näkee myös oman sijainnin. Tällöin navigointiohjelmassa ohjelman pohjakartan päällä voi nuo reitit näyttää jälkenä (track). Ne saa ladattua osoitteesta. http://www.kelkkareitit.fi/gpx/ Kunkin navigointiohjelman kanssa joutuu sitten selvittelemään (kokeilemalla tai ohjeista) a. Kuinka paljon jälkeä laitteeseen mahtuu? b. Miten ja missä muodossa jäljet siirretään kännykkään c. Miten jäljet saa näkyviin kartan päälle Jos ohjelma ei huoli noita gpx muotoisia jälkiä, niin ilmaisella gpsbabel ohjelmalla niitä voi muuntaa muodosta toiseen. http://www.gpsbabel.org/ Ekaa olen kokeillut, jälkimmäistä en. Voi olla, että joku ohjelma tukisi suoraan tuota kartassa käytettyä "256x256 Tiles" rakennetta. Onko kukaan törmännyt? edit: kännykkäselainversion osoite muutettu tuohon maroachin julkistamaan.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ei taida toimia kahden topiikin - asiat ja jorinat - ajatus, väkisin näyttää tulevan jorinat tänne, kun jorinaketju siirtyy alemmas, niin sitä ei osata tai viitsitä kaivaa esiin. Näin kai sitten on mentävä. Muuten modet saa olla koko ajan siirtelemässä. Nyt tämä alkaa jo olla sekavaa, kun asioita on jorinoissa ja jorinoita asioissa, niin ei tahdo enää tarpeelliset ohjeet löytyä. Ja sekös turhauttaa ja vähemmän innostunut kartan lataaja poistuu paikalta kaikessa hiljaisuudessa... :-[ Jos niin käy se on ikävää, mikäs neuvoksi? Vähemmän innostunut (kuten mä) luovuttaa helposti myös tuo Gpsbabelin käytössä. Osaavalle varmaan helppo, mutta ensikertalaiselle aikas monta asiaa pähkäiltävänä. Voisikos joku laittaa helpon perusohjeen (mielellään kuvin) siitä, että miten muunto tehdään "perustapauksessa" esim. .kml -> .gpx? Edit: Kiitos yrmylille tuosta väliin tuleesta, hyvästä ja hyödyllisestä tiedosta.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä BENSIKSET, KODAT, LAAVUT, MAKKARAPAIKAT maroachin alkuperäinen viesti on tuolla: http://kelkkalehti.com/keskustelu/index.php?topic=77353.msg704738#msg704738 Kartalle voi myös lisätä puuttuvat bensa-asemat, tuvat, laavut, makkarapaikat jne Tagit ovat tämän luokittelun mukaisesti: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Finland:Syke#Palvelut Bensa-asema : amenity=fuel Autiotupa : tourism=wilderness_hut Tupa : amenity=shelter Kota/laavu : tourism=lean_to Tulipaikka : tourism=picnic_site Infopiste : tourism=information Huom! Tagit pienillä kirjaimilla. Isot ja pienet on eri merkki ja väärin kirjoitettu ei löydä kartalle. Nämä päivittyy kartalle vain kerran viikossa eli harvemmin kuin reitit. Malttia...
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Tää nyt löytyi googlella helposti. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Beginners_Guide_1.2.1
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Thanks! Nim. yksi monien puolesta Ps. oliskohan jossain ohje tuon Googlen käyttöön? ;D ;D ;D
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä GPSies.com:sta löytyy hyvä ja helppokäyttöinen palvelu erillaisten GPS-jälkien muuntamiseen: http://www.gpsies.com/convert.do Eli yllä olevassa "perustapauksessa": 1. Valitse .kml tiedosto koneeltasi 2. Valitse convert to vaihtoehdoista "GPX Track" 3. Paina convert
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Tähän väliin voisi pistää sellaisen kivan faktan, että tänään ylittyi merkittävä merkkipaalu. Meillä on nimittäin nyt yli 10 000km reittejä ja uria kartalla! Aika hyvin kuudessa viikossa. Varsinkin jos ottaa huomioon, että esimerkiksi Metsähallituksen kelkkakartassa niitä oli viime vuonna vajaan 15 000km verran. Onko kenelläkään tietoa paljonko Suomessa on reittejä/uria yhteensä?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä En saa vieläkään näkymään puhelimessa karttoja. Selaimella näkyy vaan zoomaus ei onnistu. Tosiaan navigointi on puhelimessa, sitten nuo Sports Tracker ja DirtViewer mutta millään noista en reittikarttoja saa näkyviin, oon siirtänyt kartat puhelimeen gtx-muodossa PC Suitella. Malli on siis Nokia 5230 että jos joku osaa tehdä käyttöohjeen tai muuten vain neuvoa että miten reittikartat saa puhelimella näkymään ja plussaa on tietenkin jos se toimii jotenkin navigoinnin kautta että oma sijainti näkyy..?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Taisin poistaa itse, ajattelin että menee liian kauas viestiketjun tarkoituksesta. Joo, tosiaan N900 puhelimeen saa ilmaisen sovelluksen nimeltään mappero ja kokeilin äsken ladata uusimman tiedoston puhelimeen. Koko tiedosto aukeaa helposti eikä tarvi muuttaa tiedostoa, gpx kelpaa. Reittiviivat saa aukeamaan monen eri kartan päälle, google, google satellite, yandex, Openstreet, finnish topomaps (palvelu lopetettu nokian toimesta) siltä osin kun ehdin ladata puhelimen muistiin maastokarttoja. Hakee karttaa tarpeen mukaan, sille voi perustaa oman serverin josta se hakee datayhteyden kautta tarvittavat kartat ja tallettaa puhelimeen. En ymmärrä tästä serveritouhusta kuitenkaan kovin paljoa. Viisaammat voivat lukea asiasta: http://www.matkaendurot.net/forum/viewtopic.php?f=19&t=16911
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mahtavaa! Kippis sille! Tuon kun vetäisi suoraksi, niin voisi kelkkailla yli Tyynen Valtameren. Se on aika paljon. Kai noita kuitenkin reilusti yli puolet vielä puuttuu, mutta kiihtyvällä tahdillahan näitä on nyt tullut. Kiitokset kaikille lataajille, ja tietenkin karttatiimille - maroachille ja HACY:lle.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä No niin - siinä käy niin, että koko Kelkkareitit.fi reitistö ladattuna .gpx muodossa on 4,3 Mt ja muunnettuna GPSBabelilla .kml muotoon tulee 45 Mt ! Vähän iso ??? Mikähän meni pieleen? Tällä ohjeella (ja ohjelmalla) vastaava muunto tekee 1,8 Mt kokoisen .kml -tiedoston.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Muutama uusi juttu: 1. Yläpalkista löytyy nyt linkki, jolla pääsee suoraan Openstreetmappiin samaan paikkaan missä sillä hetkellä on. Helpottaa siirtymistä muokkaamaan karttaa.. 2. Mobiilitestiversio löytyy osoitteesta m.kelkkareitit.fi. Ominaisuuksina muunmuassa paikannus, jos selain sitä tukee.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Kokeilin omassa N900 puhelimessa mutta jokaisella kerralla paikannus näytti minun olevan Helsingissä. Onko jollain muulla sama juttu vai eiko vain pelaa tässä laitteessa. Korjausta: Tein vielä testiä, puhelimen mukana tulevalla selaimella näyttää aina Helsinkiin. Kokeilin myös Firefox selainta ja siinä paikannus toimi.