Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Tyrkkäsin pari-kolmesataa kilometriä Saarijärven seudulta osm:ään. Nyt sitten näyttäisi menneen jonkun karstus-kaverin kanssa vähän päällekkäin sieltä täätä, tagittaa voisi paremmin jne... Pitäisikö tän toimia niin, että ihan vaan tuossa JOSMissa poistelen karttoja ja lähetän uudestaan, niin häviävät sitten palvelimelta? Jos muuten jollain on jälkilokeja näiltä seuduilta, muttei intoa alkaa niitä editoimaan ja syöttelemään openstreetmappiin, niin ilmoittauden vapaaehtoiseksi. Ainakin Kannonkosken, Linnankylän, Parantalan, Hietaman, Lanneveden ja Uuraisten suunnalla on varmasti reittiä. Ja Karstulassa kanssa mitä voisi vielä lisätä.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ei näy kelkkareitit kuin ihan kaukaa tai tosi suurella zoomauksella? Taitaa olla jo kunnossa, mutta joo eikun vaan editoimaan. Vanhan reitin voi poistaa jos on paljon korjattavaa tai sitten ite tehnyt niinkin että pienet muutokset on nopeampi tehdä siirtämällä vanhoja pisteitä uudelle reittilinjaukselle.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Onkos www.kelkkareitit.fi puolelle tulossa Ruotsin/Norjan/Venäjän reitit koska näkyville? http://laaksola.net/kelkkareitit/ tuonnekin voisi saada myös nämä, niin olisi samalla tyylillä kaikki maat. Toki maittain ne on nykyään ladattavissa http://opensledmap.org/?page_id=29 .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Onkos tietoa, et miten www.kelkkareitit.fi sivun ylläpitäjään voisi saada yhteyttä? Täällä kaveri ei käy, ircissä ei näkynyt, [email protected] mailiin ei vastaa.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Sain yhteyden. Ruotsi ja Norja on nyt lisätty kartalle. Ei muuta kun talkoisiin ja lisää reittejä kartalle. Kiitokset maroach!
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mileleo, jos sulla on "kuuma linja" avattu ylläpitäjään niin voisi vinkata että mukaan ladattavat gpx:t voisi päivittää tämän hetkisen aineiston mukaiseksi. Tuli viime talvena harhailtua turhaan vierailla selkosilla kun gpx:t ei ollu ajan tasalla. Nyt ne alkaa olla jo kaksi vuotta vanhoja.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Posion ja ranuan väliltä puuttuu pätkä reittiä vaikka se maastossa onkin. Jolla jälki löytyy vois sen tuonne lisäillä niin olis ajan tasalla sekin.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mie piirtelin käsin puuttuvan pätkän posion kelkkapoolin kartan mukaan (näkyy ilmakuvassakin) ja laitoin tagit kuntoon. Kyseessähän on siis kelkkareitti, ei ura, eikös vaan?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Tuo .img tiedosto päivittyy automaattisesti kerran vuorokaudessa. Siitä aina viimeisimmät reitit matkaan http://laaksola.net/kelkkareitit/
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ja jos joskus huomaa, ettei ole päivittynyt kerran vuorokaudessa niin saapi laittaa yv:tä allekirjoittaneelle. Aina välillä jää koneiden buutin jälkeen nfs mountit tekemättä eikä päivityksiä tule muutamaan päivään.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Tulikos tos mukana ruotsi ja norja, en ny muista. Jossei niin onnistuisko lisäys?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Pelkkä Suomi tulee. Sinänsä onnistuisi (jos mulla olisi aikaa säätää). Suurin ongelma on se, että haen tällä hetkellä Geofabrikilta joka päivä Suomen koko OSM-datan .osm.pbf-muodossa. Pitäisi hakea lisäksi Ruotsin ja Norjan datat, jotta saisi niistä kasata kelkkareitit koko alueelta. Jossain vaiheessa tuo Suomen datamäärä oli reilu 1.5 GB, mutta nyt näkyy olevan vain 277 MB. Noin pienillä datamäärillä voisi sittenkin hakea Ruotsin ja Norjankin kaiken OSM-datan. Mutta pitäisi repäistä aikaa säätää noita skriptejä ja testailla datojen yhdistelmiä Ehkäpä jonain päivänä. Joskus kokeilin jotain hakusysteemejä, joilla saisi haettua OSM:stä suoraan vain kelkkailuun liittyvät tietueet määritellyltä alueelta. Aika loppui silloin kesken.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mitenkäs tuo .img-tiedosto suhteutuu gpx-formaattiin? Esimerkiksi jos käyttää älylaitteessa karttaselainta joka syö .gpx:ää? Eli siis tarvitsisin reittitiedot nimenomaan gpx-formaatissa.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ei mitenkään. .img on Garminin oma suljettu formaatti. Tosin OruxMaps pitäisi osata Garminin .img-karttoja näyttää kännyssä. Sitä en tiedä saako siinä monta .img-karttaa päällekkäin eli saako maastokarton alle ja kelkkareitit päälle.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Kuitti! Pitääkin piruuttain kokeilla yhdellä vanhalla android-laitteella OruxMapsin kanssa.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä OruxMaps on nykyisin hiton kankea. Laitteessa tulee potkua jotta pyörii jotenkin. Ensimmäset mun kokeilemat versiot olivat paljon parempia mutta päivittivät pilalle. Harmi. Eipä sitä ole tarvinnut kun garminissa käytössä noi filut ja tpimii.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Maroach sai tuon tuen tehtyä aikasta nopsaan. Kysäs mailitse silt, et kuinka ja mistä se datan kaivo.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Tuolta voi poimia Ruotsin ja Norjan: http://opensledmap.org/?page_id=29