Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä No, kiitokset tuosta kyllä kuuluu HACY:lle, joka mulle vinkin laittoi. Minä vain pistin sen näkyville. 8)
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä jahas, nyt siirrytään sitten normaali projektisääntöjen mukaisesti vaiheeseen "projektiin osallistumattomien palkitseminen"... Ei vaiskaan, kunnia sinne jolle kunnia kuuluu. Viime päivät on ollut vaisua tuossa uusien teiden tulemisessa eli kausi alkaa olla lopuillaan, Katsotaanpas ketä kartan sisällöstä on kiittäminen. Top Five! Code: $ cat snowmobile_latest.osm | grep "<node" | cut -d'"' -f10 | sort | uniq -c | sort -n | tail -5 10554 Petteri Vaarala 14784 SaPeKa 14873 HACY 15972 jpee 31252 Reissumies $ cat snowmobile_latest.osm | grep "<way" | cut -d'"' -f10 | sort | uniq -c | sort -n | tail -5 98 Yrmyli 138 Petteri Vaarala 208 SaPeKa 388 HACY 459 Reissumies Eli voittaja on OSM nimimerkki Reissumies (onkohan sama kuin täällä), 459 tietä tai tienpätkää ja syötettynä huimaavat 31252 reittipistettä!!! Kohtuu selkeä marginaali seuraavaan (noin tuplat). (Yritin kyllä kovasti muokata noita Reissumiehen tekemiä teitä ja siten siirtää niitä omiin nimiini, mutta homma oli liian kova.) ;D Näistä virtuaalihommista annetaan tietenkin virtuaalipalkintokin, eli Reissumiehelle! PS: Reissumies, tarkkaile sähköpostiasi ;D
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Kiitoksia vaan. ;D ;D GPS-laite on aina päällä kun liikun kelkalla, joten vuosien varrella on kertynyt muutama reitinpätkä kovalevyn nurkalle.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Oho, olin kans päässy listoille. Jatketaan taas ensi talvena, toivottavasti saadaan ensi talven aikana yhtä hyvää tulosta aikaan. Ja toivotaan että kesän aikanakin kerhot tai yksittäiset kelkkailijat luovuttaisivat reittitietoja tähän projektiin. Kyllähän se on kaikkien kelkkailijoiden etu, että kelkat kulkevat merkittyjä ja luvallisia reittejä.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ja nyt tuli Reissumieheltä kuittaus, että myös se oikea Bollinger-pullo löytyi juuri sieltä, mihin olin sen lahjalähetyksenä palkinnoksi toimittanut ja sähköpostilla Reissumiehelle kertonut. Ei siis tarvinnut tyytyä pelkkään virtuaaliputeliin. 8) Mikä se olikaan se vakkarikysymys voittajille? Ai niin, "Miltä nyt tuntuu?" .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Onko teillä tietoa onnistuuko Androidin Google My Tracksin karttoja siirtää tuonne? Jos onnistuu niin sais ens talvena pari reittiä lisää.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Onnistuu, MyTracksissä jäljet pystyy tallentamaan GPX-muodossa ("Write so SD card", löytyy muistikortilta hakemistosta /MyTracks/gpx). Sitten vaikka näillä ohjeilla reitin piirto kartalle: http://www.kelkkareitit.fi/ohje.html .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Nähtävästi ohjeistus on vanhettunut, kun Potlatch on päivitetty uudempaan versioon.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Olisi hyvä, jos löytyisi tagit esim sula/virtauspaikkojen merkkaamiseksi ja saisi samalla tavalla kartalle näkyviin kun laavut yms.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä jep, Aiemmin on jo mainittu, että omista asetuksista (klikkaa omaa nimeäsi openstreetmap verkkosivulla ja valitse 'asetukset') saa vaihdettua editoriksi (Preferred editor) Potlatch1 editorin, minkä jälkeen homma toimii ohjeiden mukaan. Toisaalta hommat voi tehdä myös nykyisellä oletuseditorilla, eli Potlatch2 editorilla. GPS-jäljet valikosta 'muokkaa' komennolla reitti näkyy editorin kartalla ohuena sinisenä viivana. Tieksi sen voi muuttaa Alt näppäimen kanssa hiirellä klikkaamalla, jonka jälkeen Advanced valinnalla päästään lisäämään (Add) moottorikelkkareittitageja kyseiselle tielle. Pikavalikoista niitä ei valitettavasti löydy. .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Pystyykö noita reittejä lataamaan johonki iphone4 GPS ohjelmaan?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Onko urat tarkoitus joskus jakaa myös A) Custom MAP:ina Garminiin B) Tiled mappina, kuten OSM ja Google kartat. Näyttäisi, että www.kelkkareitit.fi palvelu käyttää sisäisesti jo näitä.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mielellään, mutta koska en omista Garminia, niin tämä on hieman hakala toteuttaa.. http://www.polkupyoraily.net/osm/ <- Tuolta löytyy polkupyöräilyyn tarkoitettu OpenStreetMap-kartta Garminille. Joku voisi kokeilla tuota ja kertoa kannattasiko samanlaista kokeilla myös kelkkareiteille. Tiled Map on kyllä käytössä, mutta en ole varma mitä tarkoitat sen jakamisella? Jos tarkoitat että voisiko kartan lisätä omalle sivulle (esim kerhot) upotettuna elementtinä, niin tämä on tarkoitus toteuttaa (..joskus). En tosin ole vielä perehtunut miten se käytännössä onnistuu..
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Puhelimille on katsos softia, jolla voi katsella tiled mappia. Google: http://mt0.google.com/vt/x=[X]&y=[Y]&z=[INVZ] OSM: http://tile.openstreetmap.org/[INVZ]/[X]/[Y].png Eli jos vastaava URL olisi tarjolla, niin olisi joillain puhelimilla ehkä helpompi katsoa reittejä jos GPX:ää tukevia ohjelmia on vaikea metsästää.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Vielä semmoinen huomio, että jos kartat olisivat tarjolla 1) GPX (kuten nyt) 2) Tiled MAP URL 3) Garmin MAP formaateissa, niin käyttäjäkunta oletettavasti kasvaisi ja näin urien laatu paranisi ja määrä kasvaisi.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Eli, kun minun Maperitivella tehdyt laatat (Tiles) löytyy hakemistosta http://opps.dyndns.org/mkr/TilesM/ ja OpenLayers html koodissa niihin viitataan näin Code: // This is the layer that uses the locally stored tiles var newLayer = new OpenLayers.Layer.OSM("Reitit", "TilesM/${z}/${x}/${y}.png", {numZoomLevels: 14, alpha: true, isBaseLayer: false}); ... niin onko vastaava "Tiled map" nyt Code: OSM: http://opps.dyndns.org/mkr/TilesM/[INVZ]/[X]/|Y].png Tuolta löytyy nimittäin esimerkiksi zoom-tasolta 11 rovaniemen keskustan reittejä: Code: http://opps.dyndns.org/mkr/TilesM/11/1170/512.png Ainakin vastaavassa osoitteessa openstreetmapin puolella Code: http://tile.openstreetmap.org/11/1170/512.png löytyy myös samaista Rovaniemen keskustaa Huomaa, että nuo muodostetut laatat on kerros / layer, eli niissä ei ole pohjakarttatietoa vaan vain ja ainoastaan reitit. Saatko noissa mainitsemissasi ohjelmissa näkymään pohjakartan ja overlay layerin päällekkäin? (Tämä saattaa olla se kynnyskysymys) . PS: Varauma: Tuo on opps.dyndns.org on minun kotikone, mitä ei ole tarkoitettu raskaaseen kuormitukseen. Se toimii jos sitä huvittaa. Sen ei ole tarkoitus olla yleinen "Tiles serveri", vaan ainoastaan esimerkinomainen selventävä osoite tässä yhteydessä.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Näyttää vahvasti siltä, että monet softat eivät osaa näyttää useampaa kerrosta päällekkäin. Ei ainakaan nopeasti sattunut silmään sellaista softaa, joka osaisi. Eihän tietysti sellasen koodaaminen nyt iso juttu esim Symbianille olis. Mut maksaako vaivaa.. Ja jos kahta kuvaa pitäisi verkosta ladata niin turhaa kuluttaa ilmatietä.. Eli parempi ratkaisu olisi serveriltä tarjota vain yhtä yhdistettyä kuvaa.