Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mainitsemallani Maperitive piirto-ohjelmalla on ainakin add-web-map komento, jolla halutun pohjakartan voi (sopivasti himmennettynä) lisätä noihin piirrettyihin laattoihin/tiles, eli myös piirrettyihin kelkkareitteihinkin. Jos haluat tarjota serveriltäsi tuota palvelua, niin ota yhteyttä, katsotaan miten nuo reitit piirretään Maperitivea käyttäen ja voit lisätä tuon pohjakartan. Minä en noita reittitietoja omista, ei myöskään maroach (sorry!). Ne on jokainen käyttäjä julkaissut lisenssillä, joka sallii uusien kartojen piirtämisen ja julkaisun aineistosta meistä muista kartanpiirtäjistä riippumatta. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenStreetMap_License
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Okei.. Kelkkareitit.fi:n tilet löytyy osoitteesta: http://www.kelkkareitit.fi/Tiles/{z}/{x}/{y}.png , mutta ovat tosiaan läpinäkyviä ilman pohjakarttaa.. Kyllähän noiden reittien tarjoaminen tileinä pohjakartan kera on mahdollista jos sille tarvetta on. Todennäköisesti vain hieman harvemmin päivittyvään tahtiin, sillä niiden piirtäminen on melko raskas prosessi. Itse netti sivuilla näille ei olisi käyttöä, sillä haluan että tuo pohja kartta on valittavissa vapaasti kuten nyt. Jos noita haluaa itse piirtää, niin minulta kyllä saa nykyiset reittien piirtoon käytettävät säännöt Maperitivelle..
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Varmasti. Ja siinähän tämä yhteisöllisyys on loistavaa, että olet ilman muuta tervetullut avustamaan karttojen luomisessa ja tekemisessä sopiviin muotoihin. Itse tuota Garmin karttaa olen yritellyt ja jotain pientä aikaan saanutkin. Enemmän on juttua tuossa toisessa ketjussa http://kelkkalehti.com/keskustelu/index.php?topic=77353.msg727890#msg727890. Sain siis viriteltyä kasaan kartan, jossa on vain kelkkareitit ja väritkin vastasivat http://www.kelkkareitit.fi:n värejä. Tausta oli läpinäkyvä ja pohjalla näkyi Garminin pohjakartta. Pitäisi vielä muunnella komentoja niin, että tulisi mukaan nuo kaikki POI-pisteetkin eli bensa-asemat, laavut jne. Ja toisaalta suunnittelin myös isompaa urakkaa. Eli ottaisi OSM-datasta jotain perusjuttuja kuten päätiet ja vesistöt tms. Tiet olisivat pienempiä eikä missään tapauksessa reitittäviä. Näin kuvittelisin saavan kasaan ihan sinänsä toimivan kartan. Pitänee tutkia tuota polkupyöräkarttaa tarkemmin sen suhteen mitä siinä on mukana. Suurin ongelma on vieläkin löytää aikaa tälle harrastukselle perheen naisväeltä
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ei pitäisi. Ei tarvitse pyrkiä täydellisyyteen. Nuo luettelemasi voivat hyvin olla vaihe 2 tai 3 tai.... Minulla olisi käyttöä jo tuolle minkä olet "kasaan viritellyt". Julkistusta odotellessa (ja jo pitkään odotelleena) .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Tottahan tuo. Ja oikeasti täytyy julkaista se mitä on kasaan saatu ja jatketaan siitä sitten porukalla eteenpäin. Odottavan aika on pitkä Lupaan julkaista jotain ihan lähitulevaisuudessa.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Vihdoinkin. Aineistona on käytetty 19.10.2011 geofabrik.de:n osm-dataa. Garminin gmapsupp.img http://laaksola.net/kelkkareitit/gmapsupp.img Kopioi tämä laitteen muistikortille /garmin/gmapsupp.img HUOM! Ota vanha mahdollinen gmapsupp.img talteen, koska tämän kopioinnin jälkeen laitteessa on käytössä ainoastaan kelkkareitit.fi-kartta. Tänne tulee vielä jossain vaiheessa infoa työkaluista, joilla kartta on tehty. http://laaksola.net/kelkkareitit/
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Hei Mikähän tässä nyt on meininki kun esim. tuolla Etelä-Pohjanmaan ja siellä Kuortaneen alueella on kadonnut osa reitistä. Sama juttu Alavuden alueella. Ilmeisesti joku tumpula on sinne lisännyt reittejä ja samalla ystävällisesti poistanut n. 5km pätkiä pois muilta reiteiltä. Kysymys kuuluukin että onko jollakin mahdollista lisätä poisteut pätkät helposti takaisin karttaan vai tarviiko tässä nyt alkaa uudelleen kaivaa jälkiä ja editoimaan? Hieman tarkkuutta reittejä lisäiltäessä ettei näin käy kovin montaa kertaa kiitos.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Nähtävästi OSM käyttäjä "Muokkaaja" on niitä tuhonnut. Tuosta näkee, että "Kelkkaurpot" on luonut noden ja "Muokkaaja" on sen tuhonnut: http://matt.dev.openstreetmap.org/owl_viewer/tile/3300462673 Tuossa on ilmeisesti se "changeset", jolla muutoksia on tapahtunut: http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/8814767 Tuolla työkalulla on näköjään helppo katsoa historiaa: http://matt.dev.openstreetmap.org/owl_viewer/ Itse törmäsin tuohon työkaluun 5min sit, näytti ihan toimivalta.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Toimii ja ohjeetkin niin selkeet, että insinööriki tajuaa Iso käsi ja virtuaalihuurteinen tuosta hyvästä! ;D
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Laitoin OSM puolella kysymyksen aiheesta yksityisviestinä kyseiselle käyttäjälle. Kyllä ne kadonneet on vielä kannassa ja siten helpohkosti palautettavissa (kunhan tietää mitä pitää palauttaa) .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Olen itsekin yrittänyt kysellä tuolta "Muokkaajalta" näistä poistoista jo pari viikkoa sitten, mutta eipä tuo ole mitään vastannut. MUTU: Itse epäilen poiston syyksi tagin highway=path käyttöä sellaisessa paikassa missä ei oikeasti polkua mene.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Minulle tuli vastauksena lyhyt ja ytimekäs: "Kyseessä on vahinko.Pahoitteluni asiasta." Ja siinä kaikki. ;D OK, katson noita illalla, kun pääsen kotiin. Katsoin jo eilen sen verran, että Potlatch1:llä ne saa lukittuina esiin kun zoomaa tarpeeksi lähelle ja painaa 'u'-kirjainta. Sitten vain poistaa sen saman lukon, mikä on gpx-syötöissäkin ja talletus. Tagit on säilyneet, eli niitä ei tarvitse muokata. Pitää vain tarkistaa päästä päähän että ainakin risteydet on kunnossa. Ei tää iso vahinko ole korjattavaksi. Maroach, ajatko vielä tällä viikolla uuden kartan (vaikka lunta ei pihalla näykään) niin tarkistetaan ilmestyykö ne sitten sinne. Ei ennen huomista kuitenkaan. Nevermind, onko ne nämä: * Mäyrystä pohjoiseen Vasunmäkeen saakka sekä * Pisto Kuortaneen huoltoasemalle. * Mäyrystä itään ja etelään yhteydet kartalla jo näkyviin reitteihin * Reitti Alavudelle ja yhtyminen Peräseinäjoen reittiin. . PS: Taidan jättää sen highway=path merkinnän pois jos tuo poisto oli siitä johtuva.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Joo eli: -Mäyrystä Kuortaneenjärven läpi Salmeen asti -Pisto Kuortaneenjärveltä huoltoasemalle -Mäyrystä itään meneviä reittejä en ole lisännyt karttaan muistaakseni, mutta tiedän että sinne menee reitti kohti Lehtimäkeä joten varmaankin sekin on vahingossa poistettu. Etelään menevä reitti on kadonnut. -Myöskin Peräseinäjoen reitiltä pätkä Alavuden ABC asemalle on poistettu Kaikki Kelkkaurpot nimimerkillä lisätyt reitit ovat minun lisäämiä jos yhtään auttaa asiaa..
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ja vaikka tuosta ei noita voisikaan palauttaa, niin eiköhän se joltain näiltä reittidumpilta löydy... (Kesältä on sitten jääny dumppien otto vähemmälle. Kevään viimeinen toukokuun 23 ja seuraava vasta lokakuun 8. ) ;D Code: opp@Revo:~$ ls kelkkareitit/data/ snowmobile_0218.osm snowmobile_0316.osm snowmobile_0412.osm snowmobile_0220.osm snowmobile_0317.osm snowmobile_0413.osm snowmobile_0221.osm snowmobile_0318.osm snowmobile_0414.osm snowmobile_0223.osm snowmobile_0319.osm snowmobile_0415.osm snowmobile_0224.osm snowmobile_0320.osm snowmobile_0416.osm snowmobile_0225.osm snowmobile_0321.osm snowmobile_0417.osm snowmobile_0226.osm snowmobile_0322.osm snowmobile_0418.osm snowmobile_0227.osm snowmobile_0324.osm snowmobile_0420.osm snowmobile_0228.osm snowmobile_0325.osm snowmobile_0421.osm snowmobile_0301.osm snowmobile_0326.osm snowmobile_0422.osm snowmobile_0302.osm snowmobile_0327.osm snowmobile_0423.osm snowmobile_0303.osm snowmobile_0328.osm snowmobile_0426.osm snowmobile_0304.osm snowmobile_0329.osm snowmobile_0427.osm snowmobile_0305.osm snowmobile_0330.osm snowmobile_0428.osm snowmobile_0306.osm snowmobile_0331.osm snowmobile_0430.osm snowmobile_0307.osm snowmobile_0401.osm snowmobile_0501.osm snowmobile_0308.osm snowmobile_0402.osm snowmobile_0502.osm snowmobile_0309.osm snowmobile_0403.osm snowmobile_0505.osm snowmobile_0310.osm snowmobile_0404.osm snowmobile_0511.osm snowmobile_0311.osm snowmobile_0405.osm snowmobile_0512.osm snowmobile_0312.osm snowmobile_0406.osm snowmobile_0517.osm snowmobile_0313.osm snowmobile_0407.osm snowmobile_0519.osm snowmobile_0314.osm snowmobile_0408.osm snowmobile_0523.osm snowmobile_0315.osm snowmobile_0409.osm snowmobile_1008.osm
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä done. Vei n. 10 min. http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/9704070
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Älä turhaan kiittele, mutta jo se suunta on tuttua, niin onko vastausta tuohon Rexin kyselyyn: http://kelkkalehti.com/keskustelu/index.php?topic=75848.msg748517#msg748517 Tämä kysymys on jäänyt vaivaamaan minua, kun ei ole tietoa, mutta ihmettelen, kun kukaan muukaan ei ole vastannut. ??? .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Nii muaki jääny vaivaamaan..aina kummitteloo unissa ;D Ei vaan oikeesti sehä on olemassa reitti mut tonnekki olis kiva saada jos jollaki olis jälki ajettuna tai tietäs tarkasti piirrellä??
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Garmin Nüvi 500 tuli kesällä hommattua mut en oo perehtyny vielä asenteluun..eli saako siihen pelittää noilla insinöörintajuttavilla ohjeilla
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Justihi omaan 500 nuviin laitoin reitit ja pelaa! Saa näkymään vaikka topo karttojen kanssa jos sattuu sellaiset olemaan.. Tuo reitityksen väri menee myös nuvissa itse reitin alle, mutta näkyy jonkinverran reunoilta ja ei oikeastaan haitannut.. Kiitokset mcnobodylle!