Viikko 14 olisi tarkoitus pörräillä Savukosken alueelta itään päin, onko Kemihaarassa mitään majoitus/tankkaus/ruokahuoltoa ? Onko tuohon suuntaan kulkuyhteys ok, onko jokia sulana tai puuttuuko siltoja ? Mukava olisi joku pikku retki tehdä yön yli, majoitus muuten viikon muutaman kilometrin päässä Savukoskelta. Tulppiossa taitaa olla palvelut kohdillaan, vähän liian lähellä vaan yön yli reissua ajatellen. Tarkoitus toki käydä sielläkin lounastamassa jos vaan se siellä onnistuu.
eipä taida kemihaarassa olla mitään palveluja. Tuntsan pubilla kannattaa kans poiketa kun tuolla liikkuu, sieltä saa bensaa, ruokaa ja majoitusta.
Jos Tulppio liian lähellä, jatkat siitä Tuntsan Bupille, palvelu ihan huippua. Niin tuntui olevan nyt Tulppiossakin, pelkälle ohiajajallekkin. Sai ruokaa ja bensaa, ja jopa "kilpailijan" puhelin numeroakin metsästettiin. Bupilta Sallan ja Suomun kautta takaisin Savukoskelle, Tai jos tulee liian pitkä lenkki niin Saijasta Savukoskelle. Kemihaara tosiaan on kiinni, eikä luultavasti enää aukea. Paljon oli pieniä puroja ja ojia auki 10 viikolla, kaikista pääsi kohtuudella yli, mutta varovainen saa olla.
Seo Savukosken polttoaineen jakelu loppuu (iltalehti.fi) Toivottavasti saadaan kelkkakauteen mennessä ratkaisu ettei tarvitse ottaa rekeä perään bensoja varten..
Samperin Savotta ottaa tämän (-kin) yrityksen hoitaakseen ja aloittaa Savukosken Seo-kauppiaana nyt 13.6.2022 ja olikos näin, että Juhannusviikolla alkaa saamaan pullaakin kahviosta. Hatun nostoa ja kiitos, Samperin Savotan majoituspalveluista Savukoskella ja Tulppiossa sekä kievaripalveluista Lyytin Pub:ssa ja Tulppiossa ja polttoainejakelusta Savukoskella sekä Tulppiossa. Tiedä häntä vaikka tulisi muutakin yritysryppääseen, joihin ole vielä törmännyt. Kova ukko, joka tapauksessa.
Saa nähä kauan sitä pullaa saa.. Ens viikon tais olla huoltamo suljettu, sitten taas auki, kaiketi yrittävät myyä kaiken mahollisen pois, sehän näkyy olevan myös se huoltamo myytävänä. (letkut seo:n, kahavibaari lopettavan yrittäjän) Näin ainaki ymmärsin, että samperin nokkamies on tehny sopimuksen seon kanssa, eli pelkkä polttoainemyynti. Mutta hyvä seki, jokai täälä 3viikkoa oltukki iliman polttoainetta Mutta eihän sitä ikinä tiiä mitä tulevaisuus tuo tullessaan.. Toivottavasti ei saatavuus ongelmia ilmene kuten toisinaan aiemmin.
Tösös! Mopoiltiin tuolla Koilliskairassa joku viikko sitten ja näytti, että urien merkkaus on laitettu uusiks ja vimosen päälle. Kyllästetty tolppa ja muovinen X heijastimella. Lisäksi uudet suunta+etäisyysviitat. Näitä siis näkyi joka tien ylityksissä ja esim. Kairiverin pihassa.
Ainua että käyttivät nuita muovirasteja. Ottaenki huomioon, että Metsähallitus on vähentänyt muovin käyttöä vähä joka hommassa.
Aikoinaan ostin töihin Wurthilta UV suojattuja nippusiteitä, täyttä paskaa. Perus nippari kesti paremmin. Toivottavasti nuo ovat kestävämpiä.
Kairankulkijoille tietoa: Tanhuaan avattu taas kyläkauppa "Puotipuksu" ent. kyläkaupan lähelle, avoinna ark. 9-17. Selvittelevät kuulemma vielä polttoaineen jakelusysteemejä, ja kannattaa muutenkin soitella etukäteen, jos siellä kelkkailee ja tarttee palveluja.
Tuntsan Pubi näyttää olevan auki ja bensaa + hyviä majoitustarjouksia. Onkohan ajettu jälkeä itäpuolen reitille Naruska - Tuntsa - Tulppio? Jos lähtis 3500 lla, eikä 3900 lla. Tulppiosta Savukoskelle Jarkon porukka ajanut jäljen viime viikonloppuna. Sais hyvän lenkin Savukoskelta lähtemällä. https://www.facebook.com/1000634588...yrxLeKsLSZS4XbjyV2dfRZkTLFvCJcAyRCCJMKAftgil/
Kyllä Itäkairaan on nykyään kelekkamies tervetullut! Kiitos Matti / Tuntsan Pubi ja Niko / Samperin Savotta - Tulppio! https://m.facebook.com/groups/267916666670480/permalink/5681700155292077/
Miten on tuo salla -savukoski väli? Onko ollut liikennettä nyt lähiaikoina, huomenna ajan kuusamosta savukoskelle.. Reitti on varmaan nyt paremmin merkitty, mitä takavuosia sitten.
Otaksun vahvasti jotta reitti on ainakin jängillä tukossa, tuskupattia voi tulla silmille jos on kovinkin harmaa keli. Lunta täälä tuli monta tuntia ihan vaakana. Toki yksittäisiä kulkijoita on voinut olla liikkeellä.
Viikolla 10 taas lapin kierros esissä ja itäkairahan aina ehdottomasti kuuluu siihen. Alustavasti retkikartasta silmäilin tämän vuoden kierrosta ja Savukosken ympäristössä näyttää tapahtuneen jotain erikoista. Kartasta on hävinnyt reittiviiva SEO:lta koilliseen Rovaselän yli menevälle tielle saakka, lähelle itään Suoltijoelle menevän reitin risteystä. Myös SEO:lta luoteeseen Värriön suuntaan menevän reitin karttamerkintöjä ja todellista sijaintia on ihmetelty vuosikausia. Karttaan ilmestyi aikoja sitten uusi reitti entisen Vasatunturille menevän reitin pohjoispuolelle heti SEO:n nurkilta erkautuen ja siitä poroaidalle ja edelleen Arajärven suuntaan vanhaa jälkeä. Tätä reittiä ei koskaan ole paikanpäällä huomattu olevan. Aina on ajettu Vasatunturin reitiltä Rovaselän ja Kuolleenvaaran välistä vanhaa reittiä Arajärven suuntaan. Tämä pätkä Rovaselästä Arajärven suuntaan poroaidan lähistölle uuden pohjoisemman reittimerkinnän luokse taas välillä katosi kartasta, mutta nyt se taas on siellä. Uudemmasta pätkästä taas puuttuu nyt poroaidan vieressä ollut osa. Ei sillä etteikö sieltä osattaisi mennä, mutta tietääkö kukaan mikä arvonta tässä on menossa? Ihmettelen vaan kun on ollut tässäkin ketjussa puhe reittien uudesta merkkaamisesta ja nyt on kartasta hävinnyt osa. Tietysti kiinnostaa sekin onko SEO auki, tai ainakin automaatti? Ja Tanhuan Puotipuksu, onko auki ja miten on bensaa? Tuntsan pubi ja Tulppio onkin jo tiedossa ja testattu.