Mitäs palikoita sitä porukka on vaihdellut voimansiirtoon -20vm btx, sais vähän räväkkyyttä? Ja mistä alkaa hommaamaan?
Hommaat joko Henergyltä setin taikka Foorumi @hanski-58, tuskin saat siitä mitään 2T pomppaajaa koska kierrosherkkyys ei ole samaa luokkaa mutta sitten kun alka vetää niin takahampaita naurattaa ja mulla ajossa Hanskin kalikat ja vinkit onpa jopa semmoinen nyt huomattu että setti maksaa itseään pikkhiljaa takaisin bensansäästössä reittiajossa
Ainoa saatavilla oleva väri on nyt tuo oranssi/sininen, ens vuoden malleja ei ole vielä julkaistu, niin ei tiedä mitä värejä tulee.
Kierros herkkyys on vissiin sama miten pomppaa.tässä puolustelin hemin kirjoitusta ei muuta. Kiiskinen
No stiili menee raivaus sahana.jos puhutaan 2t 4t kierros herkkyydestä niin kyä me nelari pojat hävitään 6-0.
Näin soon. Stilhi on talossa raivaissahana ja huskun moottorisaha. Kakstahti vie herkkyyden, ei siitä pääse yli ei ympäri. Nelarilla muut vahvuudet ja niitä ei kannata muuttaa, vaan vahvistaa.
Kyllähä ne 2 tahdit kiertää helposti mutta silti vähemmä se kaasun painallus mitään liikettä siihen vehkeeseen tuo mitä tuo maamoottoriMulle ihan sama miten se kiertää kuha reagoi heti ja liikkuuki samalla eikä huua tyhyjää. Uudessa kelkkalehessä oli hyvä juttu uudesta 146"sta.. Kannattaa lukea
Vajaa 11Tkm kesti vetoakselin jarrunpuolen laakeri. Muuten hyvä, mutta oheni vetoakseli 2mm. Ekan kerran joutu turvautumaan lavettinoutoon tässä harrastuksessa. Kiitokset Vmaxrentals.fi ja Henergy.fi
Noissa vetareissa on kahdessakin eri kelkassa ollut semmoista ongelmaa veljen kanssa, että akselin toleranssi on ilmeisesti hieman liian väljä laakeriin ja sitten se pyörähtelee hiljalleen laakerin sisässä ja alkaa syödä itsensä väljäksi. Siinä vajaan kymppitonnin kohdalla on sitten joutunut remppaamaan, vaikka ei laakeri siis rikki ole ollutkaan. Tässä yllä olevassa tapauksessa toki laakerin pettäminen suurimman vaurion tehnyt. On korjattu noita akseleita siten, että sorvari tasoittaa tuon laakerin kohdan ja tekee sellaisen parin millin seinämällä olevan holkin siihen, joka olisi mitoiltaan sopiva. Sitten holkki yhdestä kohti poikki ja sellaisella superjämäkällä liimalla se liimataan kiinni tuohon laakerin kohdalle. Liiman kuivuttua voi vielä sorvissa hiomalla hakea lopputoleranssin kohdalleen laakerille tai voi kait siitä ajaa lastunkin ( en ole sorvaaja). Sen verran paksuseinäinen on se akseli kuitenkin, että on uskallettu tuolleen tehdä ja heikoin kohta siinä muutenkin on se lukkorenkaan uran pohja.