Täällä sama juttu. Ei toimi IPhone. Enkä saa myöskään toimimaan tuota, kelkkareiti.fi sivujen ohjeiden mukaista EveryTrail (nykyinen vissiin AllTrails) softaa. Ei ymmärrä millää noita ladattuja GPX-paketteja. On varmaan mun omaa tyhmyyttä mut, jos joku osais jelppiä... niin
Mulla ei toimi kyllä vieläkään Mielestäni olen kyllä selaimella oikeassa paikassa ” m.kelkkareitit.fi” On kyllä tuo kohta: paikanna, mut mitään ei tapahdu. ???? Jelppiä, missä mättää.
Olet väärässä paikassa, https://kelkkareitit.fi on oikea osoite, paikannusnappi on kartan oikeassa yläkulmassa. Minulla ei ole Applen tuotteita, joten en niitä pysty itse testaamaan, varmistakaa että osoitteen alussa on https.
Siinä taitaa tulla virheilmoitus joka kehottaa laittamaan salatun yhteyden jos yrittää paikannusta ilman.
Kiitti ohjeista! Kokeilin, mut eipä tuo paikannus toimi edelleenkään. Olis tietenkin mahtavaa, kun tietäis missä reitillä menee. Meikäläinen kun joutuu paljon käyttämään vieraita reittejä. Harmi! Oma luuri IPhone—X.
Lataa puhelimeesi Retkikartan Appi, sinä näkyy kelkkareitit kun klikkaat valikosta "reitit" ja klikkaa kaikki ylimääräinen pois sotkemasta karttapohjaa. Toimi erittäin hyvin paikannuskin, ite käytä sitä pelkästään ku täytyy arpoo sijaintia.
Tuo kuulostaa tosi hyvältä. AppStore ei kyllä löydä ko. Appia. Joten... edelleen noviisi tarvii helppiä
Voitko laittaa tarkempaa tietoa Apin nimestä? Kyllähän tuolla hakusanalla ”retkikartta” löytyy sit kuitenkin kaikkee, mut täysin törkyä. Ainakin ne, mitä ehdin kokeilla.
Iphone 6S ja paikannus ei toimi. Tulee virheilmoitus: Geolocation error: Origin does not have permission to use Geolocation service. Sama ongelma Ipadin kanssa.
Kirjoititko varmasti osoitekenttään https://kelkkareitit.fi/ eikä http://kelkkareitit.fi/? Eli erona on tuo https vs. http. Tuo virheilmoitus tulee, kun sivustoa käyttää ilman salausta pelkällä http:llä. Tyttären iPhone SE:llä kokeilin ja hienosti toimii paikannus, kun vaan osoitekenttään kirjoittaa tuon https://kelkkareitit.fi/
Se on eri juttu. Itse asiassa tuo kartan raahausongelma ilmenee sekä http:lla että https:llä jos on joku muu kartta kuin OpenStreetMap. Zoomaus toimii, mutta kartan raahaus kaatuu JavaScript-virheeseen. @maroach : siellä tulee JavaScript-virhe myPermalink.js rivillä 62. "mapquest is not defined". Johtunee siitä, ettei Mapquestin karttaa ole enää tarjolla. Tuohon koodin kohtaan ei mennä jos käyttää oletuksena olevaa ensimmäistä OpenStreetMap-karttaa. Kehtaatko kommentoida tuon rivien 62-65 Mapquestin else if-haaran pois koodista?
Eilen metsähallituksen(MoKeMa) palaverissa puhuttiin hyvästä paikannus ja karttaohjelmasta kelkkailijoiden käyttöön. Melkein kyllä tekis mieli ehdottaa tätä
Ehdottaisin Mapitarea. Mapitare ladattuna puhelimeen et olisi riippuvainen verkosta ja samalla olisi mahdollista saada Ruotsin reitit mukaan.