Varmaan 100 kertaa keskusteltu, mutta ihmettelen silti. Jenkkiläinen ohjekirja ilmoittaa tuolle jumalaiselle Fuji 2-t moottorille oktaanivaatimukseksi 87MON minkä perusteella Suomalainen 95RON pitäisi olla varsin käypää lientä. Silti suomalainen ohjekirja vänkää, että pitäisi 98 oktaanista tarjota. Tässä omassa tapauksessa kyse Widetrak-työkelkasta, mutta lienee sama pata, mitä käytetty monessa kelkassa 80-90-luvuilla. Näinä rankasti kallistuvan bensan aikoina moinen pohdituttaa entistä enemmän. Onko kellään säästeliäällä kokemuksia 95E:n käytöstä?
Pelaisi varmaan muuten, mutta suuri alkoholin osuus pilaa laakerit (liuottaa öljykalvon) ja hapertaa kumiosat. Näin ainakin kerrotaan. Alkoholiton vanhan ajan 95 toimisi kyllä. Teho myös pienenee hieman ja samalla kulutus lisääntynee sen verran, että taloudellista merkitystä ei ole. Eipä mikään estä kokeilemasta, jos kelkka on suht. vanha ja arvoton.
Amerikassa on erilainen bensa, kuin täällä euroopassa eli ei kannata verrata. Ysikasia tankkiin ja hymyillen horisonttiin. Makso mitä makso.