Yleiset Polaris kelkkoihin liittyvät kysymykset

Keskustelun 'Polaris' on aloittanut käyttäjä wolle, 17/1/13.

  1. Busse-

    Busse- Expedition 900turbo ZR 120 Nordik 377R

    Muistelin että 440 puhkussa oli prem only valo mittaristossa…
     
  2. aka85

    aka85 Well-Known Member

    Kyllä vaikutti siltä että nyt puhuttiin jostain muusta viri viri kartasta, tiiä sit....
     
  3. Tuomasup2

    Tuomasup2 SKS 850 155" - XLT SP 1995

    Myyntikikkoja..
     
  4. rainbow6

    rainbow6 KRT

    P-85 kytkin vm. 2005 Susion 900, niin pitääkö niissä painopulteissa olla sivusuuntaista klappia. Kahdessa ei ole ja yhdessä on. Korjaussarjoja lie huutaisi…
     
    Viimeksi muokattu: 5/1/25
  5. Prormkpolle

    Prormkpolle Well-Known Member

    Jos ecu softataan ohjelmalla , 7s näytöstä pystyy valita vakio tai teho ohjelman boost mallissa ainakin.
     
  6. Peree1

    Peree1 Member

    Yläkerta auki axys rush 800sta. Näkeekö jostain stanssauksista/merkinnöistä jos on jo esim cv techin vaihtosylinteri paikallaan? Edellinen omistaja sano et on laitettu sylinteri ja takomännät. Lisäks alakertaan stefat uusiks. Nyt on kytkimen puolen mäntä huonona. Kiinnostas tietää pystyykö selvittää onko tuo sylinteriryhmä tosiaan uusittu.

    Mäntien päällä kohtuu identtiset karstat/huuhtoumat. Kuvassa toista jo putsattu et nrot näki Neulalaakerit/männän tapit lämpöä saanu. Pytyissä ei kummosia jälkiä. Koneistamolla ois 240 flexhooni. Valmistaja suosittelee 320,oisko pahan karkea Onko muilla ihmeempiä näkemyksiä? Ite kyllä voitelua vähän epäilly oisko liian vähän. Tämmöne yllättävän pienruokanen ollu 16-20l/100km ja taisin mittailla ~2.5% viime talvena et vetäs öljyä aina. Nuo enimmät jälet mäntään tuli nyt alkutalven +100km ajoilla ja puristukset putos muutaman kymmenyksen. (Musta pinnote oli jo aiemmin kadonnu kun luulin et kirkkaat wisecot on koneissa wössnerien sijasta).Huomasin ropleeman kun vessin vikaa kävin tutkimaan ja vaijeri oli poikki.
     

    Lisätyt liitteet:

    Viimeksi muokattu: 16/1/25
  7. butriz

    butriz RMK -18

    Omassa 800 -14 oli aikanaan alle 2% öljyn syöttö ja aika vastaavan näköiset orkkis männät 4tkm kohdalla. Sain pytyt aika hyväksi WD40+teräsvilla yhdistelmällä. Kestänyt vuosia sen jälkeen motti nipussa. Öljyn syötön käänsin lähes täysille mitä ruuvissa säätöä, nousi 3% maastoon
    Toinen mikä vanhemmiten huonontaa voitelua on korvausilman saanti öljysäiliöön.
    Omiin oon vaihtanut BRP n korkit...
     
    rainbow6 ja Vesukka tykkäävät tästä.
  8. Peree1

    Peree1 Member

    Okei. Mulla ainaki se korkki helisee niinku kuuluu. Sen verta selvittelin et tässä kun on sähkönen pumppu,nii ei enää pysty ruuvista syöttöä kääntää. Vissii ohjelmalla pystys karttoja muokkaa. Tullu vähän siihen päätelmään et taidan lyödä vaikka prosentin öljyä bensan sekaan myös sisäänajon ulkopuolella ja mitata samalla tarkka tuorevoitelu%.
     
    rainbow6 tykkää tästä.
  9. jünther

    jünther Well-Known Member

    Mulla oli axys switchbackissä kutakuinkin samannäköset männät jo melko pienillä kilsoilla, eikö sitä öljymäärää saanut ohjelmallisesti lisättyä?
    Itellä tehty ihan öljysäiliöön reikä ja siitä kulmanipalla letku kauemmas, että saa ainakin korvausilmaa, noihin korkkeihin ei luotto riittänyt.
    Ainakin mulla tuntuu öljyä menevän nykysin melko runsaasti.
     
  10. rainbow6

    rainbow6 KRT

    Fusion 900 Hayes jarrusatulan ilmausruuvi (Polaris 2202205). Ei kukaan sattuis tietää kokoa/kierrettä? Oletus on että tuumainen.
     
  11. rainbow6

    rainbow6 KRT

    Viimeksi muokattu: 14/2/25 klo 12:01

Suosittele tätä sivua