2t öljyt

Keskustelun 'Varusteet' on aloittanut käyttäjä Hemmo, 24/1/06.

  1. Jerppaa

    Jerppaa Well-Known Member

    Suunniteltu pelkkään tuorevoitelukäyttöön, sekoittuu huonosti bensaan.
     
    Busse- tykkää tästä.
  2. Seiti

    Seiti Well-Known Member

    Enkä kyllä muutenkaan ostamalla ostamaan sitä lähtis. Jos hyllyssä olis, niin pois ajaisin, mutta...
     
    rainbow6 tykkää tästä.
  3. upi_268

    upi_268 Well-Known Member

    rainbow6 tykkää tästä.
  4. Mika_R

    Mika_R Klonks rave enduro 600r -24, Yamaha RS Vector -06

    Varmasti, mutta tuossa hankaa vastaan tuo Teboil ja siinäkin ainoastaan sen omistuspohja. Joten ei ole edes vaihtoehto
     
    M.E.A tykkää tästä.
  5. pezq^

    pezq^ Nykyää Lynxejä

    Tukeeko periaatteessa suomen valtio sitte venäjää nyt ku kuitenki antavat myydä tuota?:D
     
    FFoxi tykkää tästä.
  6. Pasuuna

    Pasuuna Well-Known Member

    upload_2024-1-7_19-13-3.png

    Tältä näytti rave kun n. 2tkm ajettu Sledstoren A9 öljyllä. Haisee ihan 4t moottoriöljylle palaessaan. Männät ja sylinterit oli täydellisessä kunnossa kun käytin auki (porsi sylinteriryhmän alatiiviste). Niillä myös ajettu 2tkm..

    Sanokaahan raati onko hyvästi vai huonosti öljy pärjänny? Ei ole tullut ennen raveja putsailtua. Mutta eikö toi aika törkynen ole?
     
  7. rehto

    rehto Well-Known Member

    Tuli vastaan tebbarin 2T snow racing öljy josta löytyy brp:n ohjekirjassa vaatimat jaso fd ja sae 4. On siis eri kuin pelkkä 2T snow ja jonkin verran kalliimpaa.
     
  8. rainbow6

    rainbow6 KRT

    Niinpä näköjään on tullut uusi tuote. TB:n sivuilta lainaus:

    ” Teboil 2T Snow Racing on täyssynteettinen erikoisöljy nykyaikaisiin polttoaineen suoraruiskutus 2-tahtimoottoreilla varustettujen moottorikelkkojen käyttöön. 2T Snow Racing sopii erinomaisesti myös muihin kylmissä olosuhteissa toimiviin korkean suorituskyvyn kaksitahtimoottoreihin. Erinomaiset kylmäominaisuudet sekä korkealuokkainen ja tehokas lisäaineistus varmistavat luotettavan voitelun ääriolosuhteissa. 2T Snow Racing soveltuu sekä tuore- että seosvoiteluun ja sillä on erinomainen kulumissuoja ja vähäinen savunmuodostus. 2T Snow Racing tarjoaa parhaan mahdollisen suojan ja optimaalisen suorituskyvyn 2-tahtimoottoreille.

    Suorituskyky: API TC, JASO FD, ISO-L-EGD, SAE J1536 Class 4 (F/M) ”
     
  9. M.E.A

    M.E.A Lynx

    Toimii myös venäjän sotakoneiston voiteluna nuo teboilin tuotteet...
     
    juketsu ja Kojontti tykkäävät tästä.
  10. FFoxi

    FFoxi X-trim & 5900 LTS

    Näinkin voisi ajatella.
     
    Kojontti tykkää tästä.
  11. XX-xenon

    XX-xenon Well-Known Member

    mulla on jäljellä ennen sotaa ostettuja teboilin öljyjä.. kaipa net saa käyttää loppuun? :(
     
    FFoxi tykkää tästä.
  12. pezq^

    pezq^ Nykyää Lynxejä

    No jos et kerro täälä:D
     
    Seiti, Mika_R ja FFoxi tykkäävät tästä.
  13. rainbow6

    rainbow6 KRT

    Tää oli vissiin varma tieto?
    Ensinnäkin Vennään maalla se emopulju on Lukoil jolla omat tuotteet. Enpä usko että täältä Tebbarin tuotteita sinne viedään koska sehän olisi pakotteiden vastaista.
    Toiseksi, Tebikan jalostamo ja labrat ovat Suomessa ja nämä tuotteet ovat kotimaista petrokemian osaamista.
    Kolmanneksi, parhaat raakaöljylaadut ovat Siperian Uralsk ja Pohjanmeren Brent.
    Neljänneksi, boikotti on yhtä lapsellista touhua kuin olisi olla ostamatta Mobilin tuotteita koska Exxon Valdez ajoi Alaskassa karille 1989.

    Muistakaa aina ostaa vain sellaisia tuotteita, joiden valmistajan suurin omistaja ei ole sotaa käyvä maa. Eli ryssälän lisäksi ei mitään ainakaan mitään jenkeistä, niillähän on sota päällä koko ajan. MURICA FUCK YEAH!
     
    teikka ja Jari.T tykkäävät tästä.
  14. M.E.A

    M.E.A Lynx

    Turhaa päivänselviä asioita luennoit. Kyse onkin enemmän periaatteesta kuin parista öljypönikästä.
     
    TeHo, vetkulilm ja Mika_R tykkäävät tästä.
  15. rainbow6

    rainbow6 KRT

    Kukin tyylillään.
     
  16. M.E.A

    M.E.A Lynx

    Näin toki.
     
  17. Busse-

    Busse- Expedition 900turbo ZR 120 Nordik 377R

    [​IMG]
    Onko kukaan huristellu tällä synteettisellä motulilla?
     
  18. teme-

    teme- Well-Known Member

    Ei vielä mutta kunhan vanhat xps purkit loppuu hyllystä niin tuohon vaihdan. Kaveri vaihto jo nyt 600 etecin käymään tuolla.
     
    Busse- tykkää tästä.
  19. hanski-58

    hanski-58 Well-Known Member

    Hommasin Yamaluben 2-t öljyä kun loppu aiemmin käyttämäni öljy.
    Moottorisahassa savutus loppu, katotaan sitten voiteleeko tuo kun ei savuakaan tule.
    Sama juttu tuossa vanhassa 520:ssä Lynxissä Sachin koneella, ei enää pysty seuraamaan savun perusteella missä on menossa, käryä ei myöskään tule, on nuo litkut kehittyneet myönteiseen suuntaan, kamppeetkin voi tuoda sisälle kun tuota käyttää.
     
  20. Jannne

    Jannne #winterrules #summersucks

    Minä, etecillä ja vintagella
     
    Busse- tykkää tästä.

Suosittele tätä sivua