Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Jääosuus ei ole maastoliikennelain alainen ja maastoliikennelain ajorajoitukset (kulku vain virallisilla reiteillä tai maanomistajan luvalla) eivät siten ole voimassa. Kerhotkaan eivät lain mukaan voi "omia" reittejä vetten päällä vaan kaikilla on ajo-oikeus. .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Hmm. Kyse lienee kunnan rajasta? Jos vaihdat MLL Peruskartalle ja zoomaat sopivasti lähemmä niin näkyykö samassa paikkaa sininen piste-viiva-yhdistelmä? Samoin OpenStreetMapilla taustalla näkyy pisteviiva, kun zoomaa tarpeeksi lähelle. Vaikuttaisi olevan kunnan raja. Tuossa Seinäjärven pohjoisosassa sellainen näyttäisi olevan. Nuo OSM:ään merkityt kelkkareitit ja kelkkaurat näkyvät ihan kaikilla karttapohjilla ja ovat erikseen sen kartan päällä. http://kelkkareitit.fi/?lon=23.4084&lat=62.9867&zoom=10&base=OpenStreetMap&layers=Kelkkareitit&way=99874577 Tuossa on tyypiltään maksuton kelkkaura. Klikkaa vihreän uran viereen niin vihreä korostus poistuu. [/quote] Nyt kyllä tyhmää vietiin. Häpeän... ??? Kuitenkin tuossa kelkkareitit.fi palvelussa kun katson reittityyppien selitykset niin violetin värin kohdalla on tuo jo aikaisemmin mainitsemani selitys. Tuo sinun linkkaama näkyi taas minulla vihreänä paksuna viivaana ja kun klikkasin uran viereen korostus poistui ja väri oli sininen.. Miten näkyy muilla jos käy katsomassa reittityyppien selityksiä? Minä mokasin nolosti, mutta kyllä silti tuossa ohjelmassa tuo noin näkyy Oikeassa olet ja kunnan rajathan ne tosiaan siinä on eli eipä ihme ettei niitä reittejä näkynyt. :
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Serveri kyykähtänyt valtaisan kelkkalomaporukan rynnättyä reittejä suunnittelemaan? Illasta jo selain sanoi ettei palvelin jaksa.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Projektin ylläpitäjä ei ole käynyt foorumilla yli puoleen vuoteen, joten huutelulla ei sikäli mitään vaikutusta. Kelkkareitit.fi/213.139.183.70 vastaa pingiin normaalisti ja serveri jossain Psoasin opiskelijakämpässä. Olisikohan softapuolen hommia tai sitten domaininista vastaa toinen kone.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ruotsalaisten karttaa voinee käyttää sillävälin (käyttää samaa openstreetmap dataa): http://overlay.opensledmap.se/
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Tietääkös kukaan foorumin yksityisviestien lisäksi muita tapoja ottaa yhteyttä kelkkareitit.fi projektin vetäjään?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Vaikkapa sähköpostilla aloituspostauksen osoitteen kautta.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä No näköjään joo, yritin kyllä vilkuilla mut eipä osunu silmään.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Jees, kelkkareitit.fi taas tulilla. Iso kiitos ylläpidolle tai vastaavalle. Viimeisimmät reittipäivitykset eivät vielä tulleet näkyviin OSM:stä, mutta odotellaan...
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mites se nyt on noiden laavujen merkkauksen kanssa, en löytänyt yhtään laavua joka olisi merkattu pelkästään tourism=lean_to. Moni on merkattu amenity=shelter ja joko tourism=lean_to tai shelter_type=lean_to tageilla.. OSM:ssä kuitenkin on symboli erikseen myös laavuille mutta tällä haavaa niitä ei siis kartalle bongahda, onko tämä merkkaustapa se syy? http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:shelter_type Kota Laavu
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä http://kelkkareitit.fi/ohjeet/ohje.php#poi-tagit Noilla ohjeilla varmasti monet ne lisäävät.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Miten ja mistä löytyisi pohjoisruotsin ja norjan kelkkareitit "helpolla" sellaisessa muodossa että ne saa garminiin "montana" Värjäriltä tulikin hyvät linkit, mutta tarttis sada ne gpsään ???
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä No, itehän sijottaisin pari kybää ja ostaisin http://kartman.se/
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Kartman on jo tuttu juttu ! Ne ovat jo tuossa toisessa gepsissä.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Pari kymppiä != 56€ Tuolta löytynee OSM pohjaisia karttoi: http://opensledmap.org/?page_id=29